Na tej ziemi osoby zjednoczone z Bogiem

zawsze pozostawiają ślad.”

/Sługa Boży biskup A. P. Szelążek/

 

Trwają obchody 150-tej Rocznicy Urodzin Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka (1865-2015), Założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Ordynariusza Diecezji Łuckiej na Wołyniu, rozpoczęte uroczyście w lipcu br. przy grobie Sługi Bożego w kościele św. Jakuba w Toruniu. Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus, przygotowywało się do tej uroczystości poprzez 6-dniowe rekolekcje przeżywane w ciszy i na modlitwie. Siostry zgromadziły się z różnych stron Polski w Zamku Bierzgłowskim, niedaleko Torunia, aby właśnie w miejscu ostatnich lat życia swego Ojca Założyciela, odnowić z nim bliższą więź duchową, pochylić się w milczeniu i zasłuchaniu nad jego nauczaniem i pozwolić, aby duch tego miejsca, w którym Sługa Boży pracował, żył i modlił się, udzielił się również jego duchowym córkom.

Na zakończenie pierwszej serii rekolekcji Siostry zebrały się w kościele św. Jakuba na wspólnej mszy św. inaugurującej rok jubileuszowy, przypieczętowany również jubileuszem 25-lecia ślubów zakonnych sześciu sióstr, które właśnie przy grobie Założyciela odnowiły śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Rok jubileuszowy Urodzin Sługi Bożego został rozpoczęty uroczyście w Stoczku Łukowskim, gdzie przecież biskup Szelążek się urodził i został ochrzczony. Ks. Prałat Józef Huszaluk, emerytowany proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego zarówno w dniu urodzin tj. 30 lipca jak również w rocznicę chrztu czyli 13 sierpnia. Właśnie tam wszystko się zaczęło, historia wyjątkowego człowieka, którego rodzice przez chrzest włączyli we wspólnotę Ludu Bożego, a który poprzez swoje decyzje i wybory życia zaświadczył o wierności pierwszym przyrzeczeniom chrzcielnym, a dziś wskazuje nam światło na drodze naszej wiary i wstawia się za nami, byśmy jak on, wytrwali w wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Sługa Boży biskup Szelążek powiedział, że Na tej ziemi osoby zjednoczone z Bogiem zawsze pozostawiają ślad. Pragniemy więc w tym roku 150-tej rocznicy urodzin przyjrzeć się działaniu, jakiego Bóg dokonał w jego życiu i śladom, jakie zostawił po sobie. Ułatwi nam to Konferencja Naukowa poświęcona życiu, duchowości i działalności Sługi Bożego biskupa A. P. Szelążka, która odbędzie się w Siedlcach. W tym mieście wszystko się zaczęło, istnienie ludzkie i życie chrześcijańskie, właśnie z Siedlcami był on związany od młodzieńczych lat. Konferencja odbędzie się w piątek, 27 listopada 2015 r., na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, przy ulicy Stanisława Konarskiego 2, poprzedzona sprawowaną Mszą św. w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 9.00. Eucharystii będzie przewodniczył J.E. ks. Bp Andrzej Suski, Ordynariusz Diecezji Toruńskiej, zaś homilię wygłosi J. E. Ks. Bp Kazimierz Gurda, Ordynariusz Diecezji Siedleckiej.

Na to spotkanie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych i sympatyków Sługi Bożego, a dzieło toczącego się procesu beatyfikacyjnego polecamy modlitwom.

s. Hiacynta Augustynowicz CST
postulator procesu beatyfikacyjnego

Program konferencji tutaj