Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań

Częstochowa 17-18. 10. 2014r.

„Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu” (1Kor 1,26)

 

       W dniach 17-18 października 2014r. odbyła się na Jasnej Górze Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. Kongregacji przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk, który z ramienia KEP jest odpowiedzialny za koordynację działań duszpasterstwa powołań w Polsce. W spotkaniu wzięły udział s. Franciszka Cejrowska z Ostródy i s. Alberta Świerżyńska ze Ścinawki Dolnej.

      Piątkowe popołudnie upłynęło nam na skupieniu, modlitwie (Eucharystia, Nieszpory, Apel Jasnogórski) oraz refleksji nad sobą. Konferencja ks. Marka Tatara (Ogólnopolski Duszpasterz Powołań), której wysłuchaliśmy była impulsem do przeanalizowania tego jak każdy z nas przeżywa własne powołanie oraz w jaki sposób patrzymy na przychodzące do zakonu kandydatki.

     Drugi dzień rozpoczęliśmy wspólną Mszą Świętą u stóp Pani Częstochowskiej. Tego dnia było roboczo. Na początek wysłuchaliśmy krótkiej konferencji na temat: „Środowiska rozeznawania powołania”, w której zostały nakreślone czynniki wewnętrzne oraz zewnętrzne wpływające na proces odkrywania i przyjmowania powołania przez powołanego.

     Drugą część dnia pracowaliśmy w grupach dzieląc się świadectwem naszego powołania. Kluczem do naszych rozmów były trzy pytania postawione nam przez ks. bp Marka:

1.      Jak rozumiesz istotę swego powołania?

2.      Jakie czynniki miały wpływ na twoją decyzję wyboru powołania?

3.      Jakie są szanse i zagrożenia w realizacji tych czynników dzisiaj?

- na co mam, a na co nie mam wpływu?

      Po podsumowaniu pracy w grupach oraz wysłuchaniu komunikatów ks. Biskupa i wolnych wniosków uczestników. Na zakończenie spotkania odmówiliśmy wspólnie różaniec polecając Maryi wszystkie sprawy duszpasterstwa powołań. Różaniec poprowadziła s. Alberta Swierżyńska wraz z panią Agnieszką, z Instytutu Świeckiego.