PIELGRZYMKA DO FATIMY 10-16.02.2016


Dnia 10 lutego 2016 o 20.00 wyruszyliśmy autokarem ze Ścinawki Dolnej przez Wrocław do Berlina. Z lotniska Berlin-Schönefeld, po odprawie polecieliśmy do Lizbony. Lot, dla większości pierwszy w życiu,  okazał się niezapomnianym przeżyciem.

W pierwszym dniu naszej pielgrzymki zwiedzaliśmy Lizbonę. Byliśmy w Oceanarium, pod względem wielkości II w Europie, następnie zwiedzaliśmy dzielnicę Belem w tym tzw. Białą Wieżę i Pomnik Odkrywców. Cabo da Roca, najdalej wysunięty na zachód przylądku kontynentalnej Europy, był ostatnim punktem naszego zwiedzania w tym dniu. Późnym popołudniem przybyliśmy do celu naszej pielgrzymki – FATIMY.  O godz. 18.00 uczestniczyliśmy we  Mszy Świętej  połączonej z Sakramentem Namaszczenia Chorych w kaplicy Anioła Pokoju. O 21.30 każdego dnia naszej pielgrzymki odmawialiśmy różaniec w Kaplicy Objawień.

Drugiego dnia rozpoczęliśmy od Mszy Świętej o godzinie 7.00 w Kaplicy Objawień a po śniadaniu wspólnie w strugach deszczu odprawiliśmy Drogę Krzyżową - Via Sacra oraz byliśmy w wioski Aljustrel, miejscu urodzenia siostry Łucji i bł. Hiacynty i Franciszka. Po powrocie do hotelu Cruz Alta wszystkich pielgrzymów czekało obowiązkowe suszenie przemoczonych ubrań i butów. Po kolacji udaliśmy się na różaniec, a po nim wytypowani Panowie naszej grupy, nieśli figurę Matki Bożej Fatimskiej podczas Procesji Światła.

W sobotę 13 lutego, w 11 rocznicę śmierci siostry Łucji, po śniadaniu uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej w Kaplicy Objawień i w Procesji do Kościoła Trójcy Przenajświętszej, gdzie kapłani  naszej grupy koncelebrowali Msze Świętą. Po południu nawiedziliśmy groby widzący - bł. Hiacynty i Franciszka oraz s. Łucji w Bazylice Matki Bożej Różańcowej. Mieliśmy też możliwość podziwiać piękne figury woskowe przedstawiające 31 scen z życia Pana Jezusa  w Muzeum Figur Woskowych w Fatimie.

W niedzielny poranek o godzinie 6.00 uczestniczyliśmy we Eucharystii w Kaplicy Objawień sprawowanej w języku polskim. Pierwszym punktem zwiedzania tego dnia było dominikańskie opactwo Santa Maria da Vitória w Batalha, które jest perłą portugalskiego gotyku. Jan I wybudował je w podziękowaniu Matce Boskiej Zwycięskiej za wygraną bitwę z armią kastylijską. Następnie przejechaliśmy do Alcobaca do opactwa cystersów z największym w Portugalii kościołem Mosteiro de Santa Maria. Kolejnym punktem było miasto Obidos z zamkiem i murami obronnymi z czasów panowania Maurów. Ostatnią miejscowością, którą odwiedziliśmy było  Nazare, miasto na wybrzeżu Atlantyku, gdzie nawiedziliśmy kościół z figurka Matki Bożej Karmiącej.

Ostatniego dnia naszej pielgrzymki po Mszy Świętej o godzinie 7.00 w Kaplicy Objawień wyruszyliśmy do Lizbony. Przejechaliśmy przez most pod nazwą „25 Kwietnia” nad rzeką Tag do figury Cristo Rei, następnie zwiedziliśmy dzielnice Alfamy z Katedrą Se, oraz nawiedziliśmy miejsce narodzin św. Antoniego. Nasze pielgrzymowanie zakończyliśmy przejazdem na lotnisko w Lizbonie, skąd poleciliśmy do Berlina. Następnie autokarem
w godzinach rannych przybyliśmy do Ścinawki Dolnej.

Grupa pielgrzymkowa do Fatimy liczyła 44 osoby w tym 2 kapłanów: ks. Janusz Starosta z parafii Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim i ks. Bartłomiej Polański SDB z parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, 4 siostry: s. Bogusława Sawicka, s. Edyta Skała, s. Emilia Piotrowska, s. Alberta Świerżyńska. Trud pielgrzymowania podjęło 11 niepełnosprawnych chłopców oraz Przyjaciele naszych Przyjaciół.

Dziękuję wszystkim za wspólne pielgrzymowanie. Panu Krzysztofowi Dyla i jego firmie Strada Tour za pomoc w zorganizowaniu i pilotowanie naszej grupy w czasie wyjazdu.

Wyrazy wdzięczności kieruję w kierunku osób, które wsparły duchowo i finansowo naszą pielgrzymkę między innymi: rodzinie p. Kurzydło Małgorzacie i Andrzejowi, p. Magdalenie i Jerzemu Okrzasa, p. Monice Szydłowskiej, p. Gniewko Dziedzic. Dzięki życzliwości i otwartości mogliśmy wspólnie z wychowankami Domu Pomocy Społecznej i uczniami Niepublicznego Zespołu Szkół w Ścinawce Dolnej wystawić przedstawienie o Ojcu Św. Janie Pawle II „Santo Subito”. Ofiary składane w parafiach były przeznaczone na dofinansowanie naszej pielgrzymki. W sposób szczególny dziękujemy ks. Proboszczowi Krzysztofowi Ambrożej i parafianom parafii Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, ks. Proboszczowi Jarosławowi Leśniak i parafianom parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, ks. Proboszczowi Jerzemu Kos i parafianom parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie, ks. Proboszczowi Jerzemu Czernal i parafianom parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupiec. Jestem wdzięczna także tym, którzy pragną zostać anonimowi za ich wsparcie. Dzięki Wam Kochani pragnienia i modlitwy naszych podopiecznych mogły się spełnić.

Zapewniamy o naszej pamięci w codziennej modlitwie.

 

s. Alberta Świerżyńska