Wręczenie krzyży misyjnych
s. Edycie Skała, s. Joannie Olszewskiej i s. Elżbiecie Pukhalskiej

 

14 kwietnia br. w katedrze gnieźnieńskiej została odprawiona Jubileuszowa Eucharystia w 1050. rocznicę Chrztu Polski pod przewodnictwem Legata Papieskiego Jego Eminencji Kardynała Pietro Parolina, współcelebrowana przez kardynałów, arcybiskupów i biskupów. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło. Uroczysta Eucharystia w Gnieźnie wpisuje się w obchody świętowania rocznicy chrztu Polski, pod hasłem: „Gdzie chrzest tam nadzieja”, jako niewymownego wydarzenia dla naszej Ojczyzny.

Dzień 14 kwietnia br., jest dla naszego Zgromadzenia szczególnym wydarzeniem, bowiem w tym historycznym dniu 1050. rocznicy Chrztu Polski byłyśmy świadkami wręczenia krzyży misyjnych trzem naszym Siostrom: s. Edycie Skała, s. Joannie Olszewskiej i s. Elżbiecie Pukhalskiej. Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną przez Jana Pawła II każdego roku w Gnieźnie, Pierwszej Stolicy Polski, misjonarze i misjonarki – duchowni i świeccy, którzy w danym roku udają się na misje, otrzymują krzyże misyjne. Aktu poświęcenia i nałożenia krzyży misyjnych dokonał Legat Papieski. W Roku 2016 w 1050 lat po Chrzcie Polski 37 osób: misjonarek i misjonarzy uda się na cały świat głosząc Jezusa Zmartwychwstałego.

Po uroczystej Eucharystii przed katedrą gnieźnieńską Siostry odebrały pierwsze misyjne życzenia, po których odbyła się wspólna agapa z misjonarkami i misjonarzami, rodzinami misjonarzy i przyjaciółmi. Wspólnie z naszymi Siostrami świętowałyśmy w gronie osób: Przełożona generalna m. Lucyna Lubińska, s. Patrycja Szatkiewicz, s. Regina Stadnik, s. Sabina Gumkowska, s. Helena Olszyńska, s. Dawida Prusińska, oraz zaprzyjaźnieni kapłani naszych Sióstr: ks. Dariusz Kij z Parafii św. Zygmunta w Słomczynie i ks. Aleksandr Michalak z Parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej z mamą.

Polecamy Siostry w naszych modlitwach, aby w bliskości Jezusa Zmartwychwstałego umacniały się w powołaniu misyjnym.
 

s. Dawida Prusińska

i    filmik z uroczystości wręczenia krzyży tutaj