„W imię Ducha Świętego” – pod takim hasłem 6 czerwca br. odbyło się XIX Ogólnopolskie  Spotkanie Młodych Lednica 2000. Na Pola Lednickie przybyło ok. 100 tys. osób, aby wspólnie modlić się do Ducha Świętego i prosić o Jego dary. W tym roku na Pola Lednickie wyjechały: s. Jana Chont, s. Nikodema Czerniecka i s. Aneta Wagner z grupą młodzieży, natomiast w zespole ewangelizacyjnym posługiwały: s. Dawida Prusińska, s. Franciszka Cejrowska i s. Michaela Ostaszewska. Uroczysta Eucharystia była sprawowana pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Homilię wygłosił Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, który w kontekście spotkania przywołał słowa Jana Pawła II. Uczestnicy wysłuchali także przesłania papieża Franciszka, skierowanego dla młodych. Tradycyjnie, po północy pielgrzymi przeszli przez Bramę III Tysiąclecia (Bramę Rybę) wyrażając w ten sposób gest oddania się Chrystusowi. Spotkania Młodych nad jeziorem Lednickim odbywają się od 1997 r.

Posługa Ewangelizatorów na Lednicy

     Jak wcześniej wspomniałam razem z s. Franciszką i s. Michaelą uczestniczyłyśmy w jednej ze służb Lednickich – Ewangelizatorzy Lednicy. Naszym głównym zadaniem było głoszenie Dobrej Nowiny uczestnikom spotkania, doprowadzenie ich do żywej, osobistej relacji z Chrystusem. O nas Ewangelizatorach Ojciec Jan Góra powiedział: „Ewangelizatora można rozpoznać po tym, że cały czas chodzi z uśmiechniętą gębą i stara się we wszystko wepchnąć Słowo Boże, a jak widzi jakieś wydarzenie, to od razu się zastanawia, jak by tu kogoś ewangelizować” (na potwierdzenie tego odsyłam do zdjęć). 
      
Posługa Ewangelizatorów po raz pierwszy odbyła się w 2003 r. z troski o tych, którzy przyjechali na spotkanie dopiero szukając Boga. Jej inicjatorką była Asja Kozak, która co rok uczestniczy w ewangelizacji. Pomysł ten zaaprobował o. Jan Góra, który zauważył potrzebę ewangelizacji obszaru obrzeży Lednicy. 
     J
ak pilnie potrzebna jest ewangelizacja, bardzo dobrze potwierdza świadectwo Krzyśka: „Biorę udział w ewangelizacji na Lednicy od 2007 r. Dlaczego? Ponieważ kiedyś byłem jedną z tych osób, które czas Spotkania spędzają w krzakach na obrzeżach Lednicy i bynajmniej nie odmawiają Różańca... I miałem tam wtedy taki moment, że wyszedłem z tych krzaków, usiadłem na końcu sektorów i czekałem, w sercu mając nadzieję, że ktoś do mnie podejdzie. Dziś wiem, że gdyby ktoś mi wtedy opowiedział o Bogu, który mnie kocha, to nawróciłbym się z miejsca. Nikt, niestety, nie podszedł. I nawróciłem się dopiero kilka lat później. Stąd bierze się moja motywacja do ewangelizacji na Lednicy. Wiem, że jest tam wielu ludzi takich jak ja wtedy. I wiem, że nas - ewangelizujących, jest wciąż za mało”.
     Myśląc o spotkaniu na Lednicy naszym oczom jawi się obraz tysięcy młodych ludzi uwielbiających śpiewem, tańcem, wspólną modlitwa Boga. Ale czy możemy mieć pewność, że wszyscy, którzy pojawili się tego dnia na Polach przyjechali tutaj, aby pogłębić swoją osobistą relację z Jezusem? Właśnie tak nie jest. Gdy swój wzrok skierujemy trochę dalej, na krańce Pól Lednickich, naszym oczom ukaże się smutny widok hałasującej młodzieży, bynajmniej niezainteresowanej wydarzeniami toczącymi się na Rybie. I właśnie do takich osób Ewangelizatorzy są posłani. Wyszukujemy młodych ludzi, podchodzimy, rozmawiamy, głosimy Jezusa i modlimy się. Jesteśmy widoczni w całej aurze Pól Lednickich, bo wśród rozbieganego tłumu jawimy się w charakterystycznych niebieskich koszulkach. W tym roku z wypisanym hasłem: „Chcę Ci powiedzieć, że … DUCH ŚWIĘTY JEST MIŁOŚCIĄ … a Miłość daje wolność”. To my Ewangelizatorzy: księża, siostry zakonne, klerycy, osoby świeckie, w różnym wieku. Najmłodsza tegoroczna Ewangelizatorka to Marta – ok. 2 lat. A
by włączyć się w ewangelizację, trzeba mieć chęć niesienia ludziom Dobrej Nowiny, opowiadania o tym, jaki jest Chrystus. Trzeba przy tym zaufać Duchowi Świętemu i pamiętać, że to tak naprawdę nie człowiek, ale On sam ewangelizuje. Oczywiście, aby ewangelizacja przynosiła jak największe owoce, trzeba przygotować się do niej także technicznie i merytorycznie. Do tej posługi przygotowywaliśmy się dwudniowymi rekolekcjami w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa w Pobiedziskach, które poprowadził O. Krzysztof Michałowski OP. Rekolekcje przygotowały nas od strony duchowej i technicznej do naszej posługi. Ten czas to: konferencje, uwielbienia Jezusa, modlitwy wstawiennicze, a także wykłady jak głosić kerygmat, mówić świadectwo życia, wykorzystywać kreatywną ewangelizację.
     Cała nasza sobotnia posługa była jednym uwielbieniem Jezusa za to, że możemy stawać się Jego narzędziami, użyczając swoich ust, rąk, serc, „aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa”. Chwała Panu.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.835254986562463.1073741834.243318352422799&type=1

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.786856508095636.1073741827.145234045591222&type=1

https://photos.google.com/share/AF1QipO9WMcuR5TUZFlsPbDSTfk-bgkhbVp481oaYCIhRdTqiQpTlQQxcABz3AegSTZP9w?key=cmtNNDUtRjBVLXJlUzJWY0F4WjNOUWRZalpKeGR3

s. Dawida Prusińska