Terezjański Dzień Młodych – Olsztyn 13. 12. 2014r.

Błogosławieni czystego serca… czyli rzecz o spowiedzi

           

13 grudnia w Zgromadzeniu Sióstr Terezjanek odbył się Terezjański Dzień Młodych. Hasłem przewodnim było: „Szczęśliwi czystego serca.” Nad tymi słowami pochyliliśmy się podczas spotkania poruszając ważny i zarazem stresujący element Sakramentu Pokuty i Pojednania, jakim jest spowiedź. Na początku spotkania rozmowę z nami podjęła s. Franciszka Cejrowska. Zadała nam pytanie: „Od czego zaczynacie rachunek sumienia?” Pytanie na pozór łatwe, ale jak się okazało odpowiedź była odmienna od tych podawanych przez uczestników. Okazuje się, że pierwszą czynnością przy podejmowaniu rachunku sumienia powinno być dziękczynienie Bogu. Winniśmy dziękować Mu za Jego miłosierdzie dla nas, stworzone okazje, dane łaski i każdy dobry gest wykonany w naszą stronę i przez nas. Dopiero po tym akcie możemy pochylić się nad tym co jednak zerwało naszą więź z Bogiem i bliźnimi. Razem z s. Krystyną Nowakowską wybraliśmy się w drogę wyznaczającą nasze najważniejsze wartości w życiu.  Naszym zadaniem było wypisanie 4 wartości, które są najcenniejsze dla nas. Następnie po kolei odkładaliśmy te: które w jakiś sposób są mniej ważne od pozostałych. Następnie te, bez których da się żyć. No, a potem wziąć najważniejsze ze sobą, a resztę zostawić. Ostatnim przystankiem była Kaplica, gdzie s. Krystyna zadała pytanie: „Czy ostatnią wartością jest Bóg? Jeśli nie to należy mu to poświęcić co zostało nam  najważniejsze, ale też zastanowić się dlaczego nie jest to Bóg.” W tej chwili mieliśmy czas na modlitwę indywidualna i pochylenie się nad własną hierarchią wartości.

Na nasz Terezjański Dzień Młodych siostry zaprosiły trzech gości:

Kasia Kobusińska: dała nam swoje świadectwo wiary. Dzięki niej utwierdziliśmy się w myśli, że jesteśmy darem od Boga, stworzeni z jego miłości, będący częścią Jego zbawczego planu. Kasia mówiła również o swoim kryzysie wiary, odwróceniu się od Boga poprzez pójście za pokusami jakie nam daje szatan: grzech nieczystości, który może stać się nałogiem, kompletnie niszcząc hierarchię wartości człowieka. Bardzo mocno zapadły nam w pamięć słowa: ”Bóg nie siedzi tam u góry i nie spisuje naszych grzechów, nie czeka na nasze potknięcia by je potem wypomnieć podczas Sądu.” Kasia długo szukała odpowiedniego spowiednika, w końcu odnalazła swojego duchowego przewodnika, jej spowiedź okazała się bardzo oczyszczającym doświadczeniem. Dała nam do zrozumienia, że za kratkami konfesjonału nie siedzi ksiądz, tylko Jezus. Spowiadasz się właśnie Jezusowi i to kompletnie odmienia podejście do wyznawania swoich  grzechów.

Ks. Sławek Skorupski: pomógł nam w odnalezieniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania:
Jak powinien wyglądać żal za grzechy, zadośćuczynienie? Czy formuła spowiedzi jest istotna? jak wybrać przewodnika duchowego? Jaka jest różnica między grzechem ciężkim, a lekkim? Ks. Sławek wytłumaczył nam, że żalem za grzech jest już podejście do konfesjonału, chęć przyznania się i wyznania grzechów. Poszukiwanie stałego spowiednika jest często trudną drogą. Ks. Sławek zaznaczył, że gdy już znajdziemy tę  osobę, tego konkretnego księdza, to on zna naszą duszę, wie jakie błędy popełniamy i łatwiej mu szukać razem z nami odpowiedniej drogi ku poprawie. Nie musimy przy każdej spowiedzi opowiadać od nowa o swoim życiu. Również podkreślił, iż w sakramencie pojednania podchodzisz w skrusze do Boga i Jemu zwierzasz się ze swoich upadków.

Ks. Bartek Sobierajski: odprawił z nami Mszę Świętą, głosząc bardzo piękne kazanie.

Podczas Terezjańskiego Dnia Młodych mieliśmy okazję skorzystać ze spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu. Była również chwila na podziękowania za to spotkanie osobom, dzięki którym mogło się ono odbyć, które wniosły swoje ważne przemyślenia na temat sakramentu Pokuty i Pojednania. Chwała Panu!

Dziewczyny z Kortowskiego Akademika (grupa starsza)

 

Terezjański Dzień Młodych, który odbył się w Olsztynie był dla mnie wspaniałym przeżyciem. To mój pierwszy Dzień Młodych z siostrami Terezjankami. Oprócz przyjemnej atmosfery, która panowała przez cały dzień, poznałam wielu cudownych ludzi. Najbardziej z całego dnia podobało mi się spotkanie z ks. Sławkiem. To w jaki sposób opowiadał o spowiedzi był czymś naprawdę niesamowitym. Pierwszy raz w życiu spotkałam księdza tak otwartego na każde pytanie. Mam nadzieję, ze niedługo odbędzie się kolejny taki dzień i dowiem się wielu nowych i ciekawych rzeczy o moim życiu duchowym.

Nikola z Olsztyna (grupa młodsza)

 

Grudniowy Terezjański Dzień Młodych odbył się w Olsztynie. Do przygotowań włączyła się cała wspólnota. Dziękujemy Siostrom za świadectwo wspólnoty oraz przepyszny obiad i ciasto.

 

s. Franciszka Cejrowska

Referentka Powołaniowa

Zapraszamy do galerii tutaj